۴ آبان ۱۳۹۶

تقارن شهادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام و ولادت امام کاظم علیهماالسلام

امام حسن مجتبی علیه‌السلام

آیت‌الله محفوظی دام‌ظله‌العالی:

شخصی به نام «جنادةبن‌ابی‌امیه» می‌گوید: بر امام حسن مجتبی علیه‌السلام در زمان مسمومیت و بیماری که منجر به شهادتش شد درحالی‌که تشتی در پیش رو داشت و در اثر سمی که معاویه به او خورانده بود، خون و قطعه قطعه جگرش در آن طشت می‌ریخت سؤال کردم: چرا خود را معالجه نمی‌کنید؟ فرمود: «مرگ را با چه چیزی معالجه کنم، اناللّه‌ و انا الیه راجعون».

سؤال کردم: یا بن رسول اللّه‌، مرا موعظه کن، فرمود:

«نعم استعد لسفرك وَ حَصِّلْ زادك قَبْلَ حُلُول أجلك وَ اعْلَمْ أنك تَطلب الدنیا و الموت یطلبك؛[1] آماده سفر باش و توشه‌ات را قبل از فرا رسیدن مرگ تحصیل کن و بدان تو دنیا را طلب می‌کنی و مرگ تو را می‌طلبد».

 

امام کاظم علیه‌السلام

محمدبن‌ابراهیم می‌گوید: به امام کاظم علیه‌السلام نوشتم اگر صلاح می‌دانید به من دعایی بیاموزید که در تعقیب نمازهایم بخوانم و خداوند با آن دعا خیر دنیا و آخرت را به من عطا فرماید. حضرت در پاسخ او نوشت این دعا را بخوان:

«اَعُوذُ بِوَجْهِک الْکریمَ وَ عِزَّتِک الَّتی لاتَرامُ وَ قُدْرَتِک الَّتی لا یمْتَنعُ مِنْها شَی‌ءٌ مِنْ شَرِّ الدُّنیا وَ الاخِرَةِ وَ مِنْ شَرِّ الاَوْجاعِ کلَّها؛[2] پناه می‌برم به بزرگواری و عزّتت که خستگی‌ناپذیر است و نیز قدرت بیکرانت که هیچ چیز جلوی آن را نگیرد، از شرّ دنیا و آخرت و از شرّ همه دردها».

منبع: کتاب «عرفان و عبادت»، نوشته حضرت آیت‌الله محفوظی دام‌ظله‌العالی[1]. بحار الانوار، ج ۴۴، ص ۱۳۸.

[2]. فروع کافى، ج ۳، ص ۳۴۶.

 

1960 مرتبه بازدید